יום שלישי, 5 ביוני 2012

הם יורים גם באמריקאים

(הערה מקדימה: תמיד נדמה שלהסביר אלוזיה מאבד 90% מהאפקט, אבל אחרי שראיתי אנשים חסרי הומור מבינים לא נכון כמעט כל דבר, שווה לומר שהכותרת היא פרפרזה על "הם יורים גם בסוסים", סרט מטלטל ושווה צפייה, ולא קריאה לירות באמריקאים, או האשמה ששירותי הבטחון בנתב"ג יורים באמריקאים)

בכתבה מהיום, מתואר כיצד מאבטחי נתב"ג, כחלק ממאמציהם למנוע מטרוריסטים מסוכנים להיכנס לישראל, מכריחים מבקרים, בדרך כלל כאלו בעלי שם או מראה ערבי, לפתוח את חשבונות הדוא"ל והפייסבוק הפרטיים שלהם. כך יוכלו שירותי הבטחון לבחון תקשורת פרטית של אותם פרטים לחבריהם, ולבחון האם מדובר במבקרים תמימים, או "אקטיביסטיים", שהגיעו לישראל כדי למחות על פשעיה. 

אבל אני לא מקשר לכתבה כי מפתיע אותי שישראל מנסה למנוע ממפגינים להיכנס אליה או שערבים, אפילו ערבים-אמריקאיים, מושפלים תדיר על-ידי זרועותיה הרשמיות של המדינה. אני מקשר אליה בגלל משהו שאחת הנשים המושפלות אמרה, ומצוטט בכתבה:

Tamari said she was searched, placed in a holding cell and flown back to the U.S. the following day. "The idea that somebody my age, a Quaker, on a peace delegation with folks from the U.S., would be denied entry – that never crossed my mind," she said.

התגובה שלה מרתקת. סנדרה תמרי, אמריקאית בת 42 מסנט לואיס, לא מופתעת שמונעים כניסה מבחורים מוסלמים צעירים, כהי עור ומשופמים[1]; אבל היא מזדעזעת שזה קורה לה. לנשים נוצריות מבוגרות זה לא אמור לקרות. אם נחלק את העולם בגסות ל"טובים" ו"רעים", אז די ברור איפה נמצאים טרוריסטים, ואיפה נמצאות נשים מבוגרות. בעיניי תמרי, נעשתה טעות; מישהו שם אותה בקבוצה הלא נכונה, יחד עם הרעים. 

את אותה חלוקה שטחית עושים אמריקאים גם ביחס לישראל. ישראל היא בצד של אמריקה, בצד של הטובים, ולכן מעשיה הם "טובים". זה גורם לעיוורון עקבי בכל הנוגע למעשיה "הרעים" של ישראל. אף פעם לא הבנתי, למשל, איך ישראל יכולה למנוע מיהודי להתחתן עם נוצרי או מוסלמי, ועדיין ליהנות מתמיכה כל כך רחבה במדינה שבה איסור כזה הוא שיקוץ מזעזע. למעשה, נראה היה שהדיון האמריקאי בישראל היה שטחי לא משנה מאיזה צד: תומכי ישראל היו מתעלמים מכל דבר שישראל עושה שאינו ליברלי (למשל, להרחיב התנחלויות, מאסרים מנהלתיים, צנזורה צבאית על העיתונות, וכן הלאה) ומתנגדיה תמיד מגיעים לאמירות שטחיות כמו שהיהודים שולטים באמריקה או שהם צריכים לחזור לפולין, סטייל הלן תומס

בלי להיגרר לקריאות חוזרות ונשנות להתערבות בינלאומית בישראל[2], יש ערך בביקורת ידידותית הוגנת אך נוקבת. בלי הדרדרות לפנטזיות אנטישמיות, שמטרתן לענג את הקורא ותו לא, אך להפסיק את ההתעלמות מההפרות החוזרות ונשנות של ישראל את החוק, וזכויות האדם והאזרח. 


1 - כן, זה אני משתמש בדעות הקדומות שלי ושל הקוראת כדי לבסס נקודה רטורית. כמאמר וונגוט, so it goes. 
2 - אני דווקא מלא תקווה שנסתדר לבד; אם להמשיך את עפר שלח, משבר חוק ההסדרה יכול להוביל סוף סוף לסיפוח השטחים והפסקת הכיבוש. 

Grab This Widget

3 comments:

אנונימי אמר/ה...

באופן סטטיסטי, ה 'רעים' עד עתה נמנו על ערבים-משופמים-כהי עור.

מה אתה מציע? שיבדקו את כולם?

Itai Greif אמר/ה...

ברור לי הערך במיון לפי קבוצה אתנית, דת, או ארץ מוצא - כמו שגם ברורה לי ההשפעה של דה-היומניזציה כשזו נקדחת לך למוח, כל דקה, כל שעה, כל יום.

ההכרה ב"רע הכרחי", במקום האמירה שאם זה מוסיף לבטחון של יהודים זה אוטומטית "טוב", היא גם ההכרה בנזק שהצעדים הרעים הללו עלולים לגרום לו, והמאמץ הכן והמתמשך להימנע בהם.

באותו אופן, ברור לנו שהגנה משפטית וזכויות לנאשם יכולות להוביל לכך שאדם אשם בפשע ישתחרר מסיבות טכניות או יצא זכאי במשפט כי עורך הדין שלו מוצלח בזה - אבל זה קורה בגלל שאנחנו יודעים שכליאת חפים מפשע היא משהו שאנחנו מנסים להימנע ממנו.

יהיה מחיר לשלם על ההומינזציה הזו, אבל הדה-היומניזציה שאנחנו עושים לקבוצות שלמות של אנשים גורמת לי לתהות לגבי ערכו של הבטחון, לגבי אופיה של המדינה שאנחנו מגינים עליה.

אנונימי אמר/ה...

בדיוק התפרסמה על זה כתבה גם בהארץ:
http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1723942

מעניין לראות ששירותי הביטחון מבקשים גישה לדואלים גם כש(לדעתי) ברור לחלוטין שהם הולכים לסרב לבקשת הכניסה לישראל ממילא, וזאת בשביל לרשום אנשי קשר (שגם להם יציקו בניסיון כניסה לישראל, וכו').

זאת רשת דואלים מקרטיסטים שכזאת.

הוסף רשומת תגובה