יום שלישי, 3 בדצמבר 2013

לא רוצים הטבות מס רוצים חופש

אז ועדת השרים לחקיקה קיבלה החלטה, שהקואליציה תתמוך בכך שזוגות חד-מיניים יקבלו הטבות מס. איזה יופי; אז זוגות הומוסקסואליים יהנו מהטבה אחת, וזוגות הטרוסקסואליים יהנו מעוד אלף הטבות. כל מסע מתחיל בצעד אחד, לא? אז זהו, שלא.

בדיון על החוק הזה עלתה הטענה כי זוג שיש בו גם גבר וגם אישה, יוכל לענות לצרכי הילד טוב יותר מאשר זוג של שני גברים, או זוג של שתי נשים. טענה מוכרת, שהופרכה במחקרים שוב ושוב[1]. התגובה האוטומטית שלי הייתה "מה פתאום?! זה ממש לא נכון!", אבל אז, עצרתי את עצמי[2] וחשבתי "רגע, ואם כן, אז מה?"

טובת הילד היא חשובה מאוד, אבל המחשבה כאילו זכותו של אדם להקים ולקיים משפחה תלויה בטובת הילד היא פשוט לא נכונה. איכשהו, הטענה הזו עולה רק ביחס לזוגות הומוסקסואליים. אף אחד לא מקדם חוק שיגביל את כמות הילדים במשפחה, אפילו שילדים במשפחות עם תשעה ילדים מקבלים פחות משאבים מאשר ילדים במשפחות עם שלושה ילדים. אף אחד לא היה מונע מאישה לא נשואה להוליד ילד, אפילו שהילד שלה יגדל בבית עני יותר בממוצע מאשר ילד בבית עם שני הורים. אף אחד לא מונע מזוג שהכנסתו מתחת לממוצע להוליד ילדים, אפילו שהילדים שלהם יסבלו מיותר בעיות בריאות בממוצע, יפשעו יותר בממוצע, וישתכרו פחות במהלך חייהם בממוצע, מאשר ילדים להורים שהכנסתם גבוהה יותר.

במילים אחרות, אם אתה סטרייט, לאף אחד לא אכפת מטובת הילד[3]. מותר לך להקים משפחה. מותר לך להוליד ילדים. בגלל שכאשר אתה סטרייט, הרצון להתחתן, להקים משפחה ולגדל ילדים נתפס כמשהו בסיסי, מהותי לך, ולמנוע ממך לעשות את זה, זה בלתי נתפס. אם מדובר בלסבית או הומוסקסואל, לעומת זאת, אז אלו מותרות. משהו אקסטרה. זה כמו לגדל כלב, או אולי לנפוש בצרפת. Nice to have, אבל לא הכרחי. צריך לראות את הטענה הזו בתור מה שהיא: הניסיון להעלים את המשפחה ההומוסקסואלית. להתכחש לה, ולעובדה שהיא מגיעה בדיוק מאותו המקום כמו המשפחה ההטרוסקסואלית. להט"בים שמתחתנים ומקימים משפחה ומולידים ילדים עושים זאת מתוך אותם צרכים ורצונות כמו זוגות הטרוסקסואלים, וזכותם לקיים משפחה היא בסיסית ומהותית כמו זכותם של הטרוסקסואלים. כל ניסיון לתלות זכותם זו בטובת הילד, הוא ניסיון הומופובי במעטה צבוע ומתחסד. 

יחד עם זאת, חשוב לומר שאיילת שקד וחברי "הבית היהודי" צודקים בכך שהטילו וטו על ההצעה. בדיווח בערוץ 7 תולים את הווטו בהקשר שנתנה לה יוזמת ההצעה, ח"כ קול מ"יש עתיד":
הדברים מתבססים על סטטוס שכתבה קול בדף הפייסבוק שלה ולפיו, "לראשונה ממשלת ישראל תומכת בהצעה שמכירה בתא משפחתי גאה. זה עוד לא נגמר, יש גורמים שינסו להכשיל אותנו, אבל לא ניתן להם". הדברים מתווספים למה שהיא כתבה ב- 20/11: "זו הצעה מהפכנית כי זה נושא שלא הועלה בכנסת עד היום".
הטבות מס אינן הכרה בתא המשפחתי הגאה כתא משפחתי לכל דבר. ממש לא. "יש עתיד" היא מפלגה ששיקרה לבוחריה והעמידה פנים שהיא מקדמת אג'נדה חילונית של שיוויון זכויות, ובין השאר, זכויות לקהילה הגאה. היא חשפה את השקר כאשר הסכימה לתת למפלגת "הבית היהודי" זכות וטו על אותם נושאים חברתיים שהבטיחה לקדם. הצעת החוק הזו היא ניסיון מצד אחד להתהדר בפני הבוחרים כאילו שינו את הסטטוס-קוו, ומצד שני לשקר ולומר שלא נוגעים בו, כך שאין זכות וטו. מגיע לנו יותר מזה. מגיע לנו, כדברי שקד, דיון מעמיק בנושא, ושינוי אמיתי, שיתן לכולנו חופש אזרחי ושיוויון זכויות. 1 - נגיד, כאן, כאן, וכאן (קבצי PDF). 
2 - היה לי חבר פעם שהיה שואל אותי לדעתי על משהו, ואחרי שהייתי עונה לו, הוא היה אומר "אוקי, אבל מה התשובה השנייה שלך?" הוא לא אהב שאני עונה מהר מדי; הוא תמיד רצה שאני אחשוב, ואתן את התשובה שעולה לי אחרי שסיימתי להגיב אוטומטית. 
3 - תוך הסייג הברור של בעיות סוציאליות, אלימות במשפחה, וכן הלאה. 

Grab This Widget

0 comments:

הוסף רשומת תגובה