יום שלישי, 26 במאי 2015

משהו שלא מעיזים לדבר עליו

מתי מפיקי סרטים יהיו אמיצים מספיק כדי להראות סקס בין גברים בקדימונים לסרט שלהם?

לא שמתי לב בזמנו שהקדימון לסרט "הר ברוקבק" בעצם לא מבהיר בשום נקודה ששני הגיבורים של הסרט, אניס וג'ק, שכבו ומנהלים מערכת יחסים רומנטית ומינית. רק שנים אחרי שראיתי אותו, קראתי כתבה שדיברה על השיווק של הסרט ואיך המשווקים והמפיצים נמנעו בכל צורה מלרמוז לכך שהשניים הם בעצם מאהבים; כך הקדימון מדבר על "חברות" שהפכה למשהו סודי, ואנחנו עוברים משני גברים לבושים לגמרי באוהל, לשני גברים לבושים לגמרי על צד ההר, מדברים על כך ש"אף אחד לא צריך לדעת". אף אחד לא צריך לדעת מה? ובכן, זה סוד. אפשר לראות בטריילר את אניס מנשק את אשתו, אבל לא את אניס מנשק את ג'ק (אם כי אפשר לראות אותו מכניס לו אגרוף, כמובן). גם תיאור הסרט מדבר על "מערכת יחסים"; הוא לא מבהיר מה היא. מבוגרים שיצפו בקדימון יכולים להבין, אם הם רואים את זה בתור משהו אפשרי מלכתחילה; אבל אפשר בקלות לפספס את הרמיזה לכך.

בדיוק זה קרה לי עם הקדימון לסרט החדש של ג'ק בלאק, "The D Train". דן, הדמות של ג'ק בלאק, יוצאת ללוס אנג'לס כדי לשכנע את כוכב הטלוויזיה אוליבר שלמד איתו בתיכון להגיע למפגש כיתה 20 שנה אחרי, ו... ובכן, רואים אותם שותים הרבה אלכוהול, לוקחים סמים, ואז סמאש למסך שחור ודן טס חזרה הביתה במטוס, עם מבט המום בעיניים. במפגש הכיתה יש ביניהם מבוכה ואולי קרבה מסוימת, אבל זה בעיקר נראה כאילו דן עשה דברים מביכים בלוס אנג'לס והוא רוצה לדבר עליהם עם אוליבר. רק בקריאת כתבה על "סרטי סקס" (מה שזה לא יהיה) התחוור לי שהם עשו "ברוקבק" עוד יותר טוב מפעם קודמת - נדמה לי שצריך ממש לרצות לראות את זה כדי להבין לבד שדן ואוליבר שכבו בלוס אנג'לס. אם מבינים, זה מאיר החלטות מסוימות באור מעניין: למשל התסרוקת של דן...

כאשר הבנתי את זה, הרגשתי תחושה של בגידה. כמובן, תעשיית הקולנוע האמריקאית לא חייבת לי שום דבר, ועדיין; עשר שנים אחר כך, קהל אחר, מקבל יותר, ועדיין אי אפשר להראות שני גברים אפילו מתנשקים, שלא לדבר על להבהיר שהם עשו סקס. אם העלילה של הסרט שלך עוסקת בהשלכות של כך ששני גברים שכבו אחד עם השני, אז ממש כמו שב"חטופה" אתה מראה את החטיפה - אתה מבהיר ששני הגברים שכבו אחד עם השני. אחרת אתה אומר שבניגוד לנערות חטופות, שני גברים מתגפפים זה יותר מדי; בזה הקהל לא יעמוד.

תהיתי גם לגבי השאלה המשנית, האם שאלת הזהות המינית של דן ואוליבר, שאת שניהם מראים ביחסים עם נשים (כי לראות את אוליבר במיטה עם אישה כמעט ערומה, בזה הקהל כן יעמוד) תעלה בסרט, ואם ישמעו את ה-B Word, מילה שנעדרה למדי מהדיון על "ברוקבק". אבל, זה כבר במבט קדימה. כרגע, הייתי מסתפק אם לא היינו מוחקים את הנושא הזה לגמרי מהמרחב הציבורי.

Grab This Widget

0 comments:

הוסף רשומת תגובה